Local crop processing project cz faa/apple and pear processing study trip cz 2016

From Food Hacking Base
Jump to navigation Jump to search

(Klikněte zde pro hlavní stránku tohoto projektu v češtině) či click here for the main page of this project in EN version)

Hlavním tématem naší podzimní cesty tohoto roku bude produkce jablečného cideru a perry, tedy zkvašeného jablečného a hruškového moštu. Naším cílem bude navštívit regiony s dlouhou tradicí výroby kvalitního cideru a perry, ale i jiných spřízněných produktů. Tento projekt je multidisciplinární, má-li být efektivním je nutné jej připravit se značným předstihem a to v různých rovinách a oborech, které se prolínají. Navázání vztahů jak osobních, tak profesních s lidmi a organizacemi aktivních ve výše uvedených polích je jednou z priorit této cesty umožňující budoucí spolupráci.

Oblasti

(najpravděpodobnější místa co navštívíme jsou v seznamu výše)

Naším dopravním prostředkem bude automobil, který buď musíme koupit, půjčit si od kamarádů či zapůjčit z půjčovny. Bude třeba zaplatit za palivo a pokud možno se vyhýbat silničním poplatkům. Určitě navštívíme Normandii a možná i Bretaň, je to při cestě, máme tam kontakty a na zpáteční cestě bychom tam mohli koupit ciderová jablka (pokud bude alespoň trochu rozumná sezóna) a poměrně jednoduše je dovést zpět do Kouta. Náklady spojené s navštívením Asturie, kam je to z Francie cca 2600 km (tam a zpět) jsou přibližně stejné, jako cena trajektu z Francie do Anglie a zpět, což je ale mnohem rychlejší. Potěšení z cestování jako takového v porovnání za kolik a jak dlouho si jej člověk může užívat hovoří jednoznačně pro Asturii, také by byla možnost pořádat akce po cestě, což by nám umožnilo potkat řadu zajímavých lidí a též pokrýt část našich cestovních nákladů. Navštívení Irska pokud pojedem trajektem z Anglie by bylo dalších cca €300. Jak je zmíněno výše, návštěva Anglie a Irska je teoreticky dražší, na druhou stranu role, kterou především Anglie sehrála v dějinách cideru byla opravdu rolí klíčovou a proto je téměř nutností se tam stavit.

Termín

 • 7-15.9. - 15.10. to jsou hlavní termíny, které se můžou o pár dní posunout

Časový harmonogram studijní cesty bude upřesněn během následujících měsíců, do poloviny srpna by měla být hotova finální verze. Počátečním bodem naší cesty bude Kout na Šumavě, odkud vyrazíme buď kolem sedmého září, to pokud se budeme chtít zůčastnit BalCConu 2k16 (počítačového kongresu) v Novém Sadě v Srbsku a nebo tůru započneme kolem patnáctého září a nabereme směr západní Francie. Návrat do Kouta plánujeme na patnáctého října, opět plus mínus pár dní. Předem víme, že na cestě zpět se potřebujeme stavit v Normandii, tak kolem třináctého října, kde bychom rádi získali ciderová jablka, která si převezeme do Kouta. Celkově máme tedy čtyři až pět týdnů času, pokud věnujeme každému regionu přibližně týden, můžeme navštívit čtyři maximálně pět oblastí. Jak je podrobněji rozebráno ve všeobecných informacích v každém týdením bloku budeme věnovat jeden až dva dny námi organizovaným akcím, tři až čtyři dny aktivitám, které jsou hlavním cílem této studijní cesty a jeden až dva dny odpočinku. Pokud pojedeme s vozíkem, tak první jablečnou oblastí bude Normandie, kde necháme vozík a týden až deset dní budem, spolu s Bretaní, věnovat těmto dvěma regionům. Poté bez vozíku přeplujeme trajektem do Anglie (případně Irska) přímo z Normandie, což nám ušetří cca 1200 km cesty do Calais a zpět a pomůže snížit náklady na trajekt, palivo a zpříjemní řízení.

Všeobecné info

Tato cesta patří jednoznačně do kategorie nízkorozpočtových. Většinu nocí budeme tábořit či přespíme u kamarádů a známých, maximálně jednu noc v týdnu strávíme noc v hostelu. Počasí by mělo být pěkné, takže pobyt venku si věřím řádně užijeme. Co se týče jídla, tak budeme celkem intenzivně vařit jak pro sebe, tak pro osazenstvo našich akcí, což znamená, že sebou povezeme řádnou kuchyňskou výzbroj a řadu ingrediencí, které budeme během cesty doplňovat (chlazení by měla zajistit izolovaná bedna s ledem). Jíst budeme tak dobře, jak si uvaříme. Akce pro věřejnost budou pořádány pravidelně, počítáme s až sedmdesátiprocentním pokrytím ceny ingrediencí, na základě předchozích akcí je to reálné, to je alespoň Algoldorova zkušenost. Jelikož budem vařit dohromady, odhadujem cca €5 na osobu za den, při sedmdesátiprocentní slevě dojdeme k cca €2 na osobu na den, což zní možná málo, ale je to tak. Uvědomte si prosím, že tento odhad nepočítá s tím, že budeme jíst po restauracích a kantýnách, to jsou výdaje navíc, doporučujeme si sem tam "vyhodit z kopýtka", ale každý si to musí pokrýt sám dle vlastních potřeb a možností!

V každém regionu, který navštívíme bychom měli uspořádat jednu či dvě akce, na kterých předvedeme něco zajímavého, něco z naší kultury co nám pomůže uhradit část našich výdajů. Tyto akce je potřeba naplánovat a organizovat měsíc či spíše dva předem, a to s pomocí místních lidí a organizací. Pokud to uděláme řádně, tak na základě předchozích akcí to může pokrýt značnou část našich výdajů. Pro jednoduchost můžeme plánovat návštěvu čtyř regionů a v každém strávit jeden týden. Z tohoto týdne tedy připadá jeden až dva dny na naše akce pro veřejnost, tři až čtyři dny na aktivity, které jsou hlavní náplní této cesty a jeden až dva dny na odpočinek.

Plán pro cestu z Čech do Francie a Anglie

Odhad nákladů pro alternativu cesty z Kouta na Šumavě, ČR do Bretaně a Normandie ve Francii, několik regionů v Anglii a zpět

 • Podrobnosti:

Náklady přepravy:

 • na 100 km počítáme se spotřebou 9 l nafty, průměrnou cenou €1.35 za litr, což vychází €12.15 na 100 km

kratší a levnější varianta

 • €304: cesta z Kouta na Šumavě v České Republice přímo do Brestu na Bretaňském poloostrově, Valognes v Normandii a do Calais ve Francii = +-2500 km = €304
 • €150: cena trajektu z Calais, Francie do Doveru, Anglie (zpáteční), osobní automobil kombi, dvě osoby (18+)
 • €171: cesta po Anglii - Dover, Gloucester, Worcester, možná Manchester a pak zpět do Doveru = +- 1400 km = €171
 • €219: cena z Calais do Normandie a zpět do Kouta na Šumavě = +-1800 km = €219
 • €844 SOUČET - odhad celkové ceny přepravy; přibližně najeto 5700 km; cena motorového oleje (kolik je ho třeba?)

nebo

o něco delší a dražší varianta

 • €547: cesta z Kouta na Šumavě v České Republice do Nového Sadu v Srbsku, pak přes severní Itálii (Milán), Švýcarsko (Ženeva) a Francii (Lyon, Tours) do Brestu na Bretaňském poloostrově a do Normandie = +-4500 km = €547
 • €300: cena trajektu z Cherbourg-Octeville v Normandii ve Francii do Portsmouth v Anglii (zpáteční), osobní automobil kombi, dvě osoby (18+)
 • €171: cesta po Anglii - Dover, Gloucester, Worcester možná Manchester a zpět do Doveru = +- 1400 km = €171
 • €171: cesta z Normandie do Kouta na Šumavě = +-1400 km = €171
 • €1189 SOUČET - odhad celkové ceny přepravy; přibližně najeto 7300 km; cena motorového oleje (kolik je ho třeba?)

Cena jídla a pití

 • €60 na osobu po dobu celé cesty: €2 na osobu denně, €60 celkově

Poznámka - tento rozpočet budeme moci udržet pouze za předpokladu, že budeme pravidelně pořádat akce pro veřejnost, kterými pokryjeme část našich nákladu, budeme jíst co si uvaříme a nebudeme chodit po restauracích

 • €200 ingredience/potraviny - před tím než vyrazíme z České Republiky či na počátku cesty v Německu je třeba koupit potravinový základ pro naší kuchyni. Část máme již z minulých akcí, například koření, většinu ale je třeba pořídit. Odhad €150-200 je poměrně sřízlivý, tyto poníze je nutno mít připravené předem a během cesty se je snažit vydělat zpět skrze naše akce, což ale při nákladech na přepravu nebude úplně lehké.

Zajímavá Místa k Navštívení

Anglie

Museum Cideru v Herefordu


Kontakty

V každém regionu je třeba najít znalce a organiace, se kterými můžeme dopředu naplánovat pobyt a aktivity v daném regionu (dva či tři měsíce s předstihem).

Zdroje

webová stránka Andrew Lea (EN), znalosti a poznatky o cideru na těchto stránkách jsou jedinečné jak pro svou hloubku, šířku svého záběru, tak kvalitu. To vše díky autorovi, který je opravdovou autoritou v oboru.

Jean Novell (EN), známá učitelka dělání cideru. Toto krátké video je náhledem pro film Golden Fire, který bude sledovat historii cideru od 1945 do součastnosti.