Kvas 2017

From Food Hacking Base
Revision as of 04:02, 5 December 2017 by Algoldor (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Av21 logo.jpg Roze logo.jpg Biologicke centrum logo.jpg FHBbuttoncolour large.png

kvas 2017 logo

For English version please click here.

Tato stránka je věnována setkání kvasířů a kvasířek, které se uskuteční v Českých Budějovicích 17. – 19. 11. 2017. Informace zde budou postupně přibývat, pokud máte zájem pomoci s organizací, dejte nám vědět před 12. 11. 2017, koordinátorem projektu je František Algoldor Apfelbeck - algoldor@yahoo.com. Pokud se chcete zúčastnit, stačí se dostavit, na workshopy a ochutnávky se doporučujeme zapsat předem. Brzy na viděnou v Českých Budějovicích!

Cílem této akce je umožnit setkání lidí a skupin, kteří mají zájem o kvašení či se na tomto poli již pohybují a zajistit pro ně příjemné prostředí.

Souhrn

Cílem tohoto setkání je výměna znalostí, zkušenosti a navázání kontaktů v rámci kvasného, fermentačního hnutí a to na místní, národní a mezinárodní úrovni. Akce by měla napomoci dlouhodobému rozvoji "kvasného umění a vědy" v České republice. Je to prostor pro diskuzi, plánování a organizování aktivit, které jsou ku prospěchu jak amatérům, tak profesionálům, ale také veřejnosti, která má o tento obor zájem. Na základě zkušeností je to především malo-výroba až střední výroba, které ve spolupráci s dobrovolnými organizacemi prospívají rozvoji těchto oborů, máme proto zájem podpořit především tento směr a doufáme v jejich zapojení v této akci. Svou účastí podpoříte dlouhodobý rozvoj kvasných aktivit v českém regionu i jinde.

Kombucha SCOBY
Tempeh made in cloth
Připrava kimči - Korejské zelí
Elderflower/Fleur de sureau/Černý bez
Nattō
Kefírový dort!

Program

 • 17/11 (pátek) 8:00 hod - Setkání a přivítání účastníků – před hlavním vchodem Biologického centra Akademie věd ČR, Branišovská 31, České Budějovice
 • 17/11 8:30 hod – Přidání se k výletu na Kleť pořádaného Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity, společenská akce (přibližně do 19 hodin)
 • 18/11 (sobota) 10:00 hod – Úvodní řeč - Kvasy kolem nás a v nás, jazyk: čeština, řečník: František Algoldor Apfelbeck, místo: Ústav půdní biologie AV ČR, Na Sádkách 7, České Budějovice (zde proběhnou i všechny ostatní akce 18. a 19. 11.)
 • 18/11 14:00 hod – Příprava kimchi, praktický workshop (či demo workshop), jazyk: čeština/angličtina, animátor: František Algoldor Apfelbeck, místo: Ústav půdní biologie AV ČR, Na Sádkách 7, České Budějovice. Rezervace zde
 • 18/11 16:00 hod – Ochutnávka ovocných vín, jazyk: čeština, animátor: Stanislav Kroupa. Rezervace zde
 • 18/11 20:00 hod – Ochutnávka cidrů, jazyk: čeština/angličtina, animátor: František Algoldor Apfelbeck (nebo spolu-animátor, Christophe Bouvet, který je patronem cidrerie Ferme du Vastel by byl lepší volbou, bude-li moci přijet). Rezervace zde
 • 19/11 (neděle) 10:00 hod – Kombucha hravě! Praktický workshop (či demo workshop), jazyk: čeština/angličtina, animátor: František Algoldor Apfelbeck. Rezervace zde
 • 19/11 14h00 - Sýrová "Rendez-vous", ochutnávka sýrů, jazyk: čeština/angličtina, animátor: František Algoldor Apfelbeck (bylo by velmi vhodné aby se zapojila alespoň ještě jedna osoba či více, specielně se zájmem o sýry). Rezervace zde
 • 19/11 17:00 hod – Řeč na rozloučenou - řečník či řečnice se zatím hledá

Cíle a zásady

 • chovat se hezky k ostatním "be excellent to each other"

- Při interakci s lidmi kolem sebe se snažte používat zdravý rozum a srdce, buďte empatičtí vůči nim, jejich pocitům a potřebám

 • dobrovolnická organizace

- Akce bude organizována dobrovolníky, kteří věnují tomuto projektu svůj čas, energii a zkušenosti, nikdo není placen

 • komerční sféra není prioritou

- Cílem této akce není komerce, dary či "poplatky" od soukromého sektoru mohou být přijímány, ale akce by měla být uskutečnitelná i bez nich. Promoce malo-výrobců a střední výroby je možná.

 • dárcovské financování

- Hlavními zdroji financí by měly být v budoucnosti malé finanční dary od širší komunity. Kombinace s grantovými prostředky by měla být zvážena.

 • vstupné - dle vaší volby, vstup nebude odepřen nikomu kvůli nedostatku prostředků

- Kdokoliv má zájem se zůčastnit by měl mít tu možnost, pokud to umožní kapacity prostor a lidské. Budoucí systém vstupného by měl být prodiskutován během akce a po ní.

Podrobnosti

 • Čtyřicet až sedmdesát posluchačů pro přednášku je maximální kapacita, očekáváno je méně zájemců
 • Patnáct až dvacet účastníků pro praktický seminát/workshop, může být změněno na praktickou demonstraci, což by umožnilo zvýšení počtu na dvacet až třicet účastníků. Co se týče rezervace účasti, je možná kombinace zamluvením části míst rezervací, například patnáct míst a zbytek, deset, ponechán volný.
 • Dvacet až dvacet pět účastníků je limit pro ochutnávku, pokud bude poptávka větší, může se uspořádat další ochutnávka. Počty přes dvacet pět lidí mění většinou dynamiku akce, komornější atmosféra je preferována.